Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών "Αριστοτέλης" 2016

ΘΕΜΑ: Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικών "Αριστοτέλης" 2016

Με την εγκύκλιο με αρ. πρωτ. Φ.14/280/ 23241/Δ1 της 11-02-2016 του Υπουργείου Παιδείας εγκρίνεται και κοινοποιείται η διοργάνωση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Φυσικών "Αριστοτέλης" 2016 (σε δύο φάσεις, 17 Μαρτίου και 16 Απριλίου, αντίστοιχα) για τους μαθητές της Ε’ και Στ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου.

Επισημαίνεται ότι ο Διαγωνισμός αυτός διοργανώνεται από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών και το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών του Παιδαγωγικού Τμήματος Δημοτικής Εκπαίδευσης του Πανεπιστημίου Αθηνών, ως συνέχεια των Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικών που διενεργήθηκαν τα τελευταία χρόνια, έχοντας το ίδιο γνωσιακό αντικείμενο, επίπεδο και μεθοδολογία, καθώς και την ίδια μορφή. Ως γνωστόν, την αποκλειστική επιστημονική και εκπαιδευτική ευθύνη των έως τώρα Διαγωνισμών Φυσικών Δημοτικού Σχολείου είχε το Εργαστήριο Φυσικών Επιστημών, όπως είχε και την αποκλειστική επιστημονική και εκπαιδευτική ευθύνη όλων των προηγούμενων Πανελλήνιων Διαγωνισμών Φυσικής Γυμνασίου και Λυκείου, που οδηγούσαν στην επιλογή,  προετοιμασία και υποστήριξη των μαθητών της Ελληνικής Ομάδας στις Διεθνείς Ολυμπιάδες Φυσικής.

Διαδικτυακός τόπος ενημέρωσης παραμένει ο διαδικτυακός τόπος του Εργαστηρίου http://micro-kosmos.uoa.gr όπου αναρτώνται όλες οι πληροφορίες και οδηγίες για τον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικών «Αριστοτέλης» 2016. Η ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας με το Εργαστήριο παραμένει, επίσης, η διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε." target="_blank" rel="nofollow">labste@gmail.com όπου αποστέλλονται και οι δηλώσεις συμμετοχής στον Διαγωνισμό με βάση τις οδηγίες.

Στον παραπάνω διαδικτυακό τόπο έχουν αναρτηθεί ενδεικτικά θέματα και τα θέματα των προηγούμενων Διαγωνισμών, με τις λύσεις τους, καθώς και τα ονόματα των πρωτευσάντων μαθητών στους προηγούμενους Διαγωνισμούς.