Όλοι Διαφορετικοί - Όλοι Ίσοι

Δημιουργηθηκε στις Παρασκευή, 14 Νοεμβρίου 2014

Το σχολείο μας συμμετείχε στην Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού με θέμα: "Όλοι Διαφορετικοί - Όλοι Ίσοι", με πολλές και ποικίλες δραστηριότητες αθλητικές επιμορφωτικές και καλλιτεχνικές.

Ο γυμναστής του Σχολείου επέλεξε παιχνίδια από όλο το κόσμο που αφορούσαn σε ανθρώπους με ή χωρίς ειδικές ανάγκες και ανθρώπους άλλων εθνικοτήτων. Τα παιδιά ανά τάξη έπαιξαν τα παιχνίδια αυτά με αποτέλεσμα να έρθουν πιο κοντά σε χώρες και ανθρώπους που είναι μεν διαφορετικοί αλλά δεν παύουν να είναι ίσοι με αυτούς. Οι δάσκαλοι από την πλευρά τους οργάνωσαν δραστηριότητες είτε με βιντεοπροβολές είτε με εικαστικές δραστηριότητες μέσα και έξω από την τάξη θέλωντας να ενισχύσουν την ευαισθητοποίηση των παιδιών σε θέματα διαφορετικότητας και ισότητας.

Μια εικόνα ισούται με χίλιες λέξεις, οπότε οι πολλές εικόνες μπορούν να περιγράψουν πλήρως όλα όσα έγιναν στο σχολείο μας την ημέρα αυτή... (για να δείτε το βίντεο πατήστε έδώ.)