Ένα μήλο την ημέρα - Ιούνιος 2017 - Εκδηλώσεις

Την Τετάρτη 7 Ιουνίου, παρακολουθήσαμε στο σχολείο μας, την παρουσίαση του προγράμματος περιβαλλοντικής αγωγής με θέμα "Ένα μήλο την ημέρα ..." Οι μαθητές του Α3 ετοίμασαν μια όμορφη γιορτούλα, ύστερα από την πολύπλευρη γνωριμία της μηλιάς, που είχαν όλη τη σχολική χρονιά.
Αρχικά, ακούστηκαν ποιηματάκια, στη συνέχεια είδαμε τη θεατρική τους παράσταση "Το δέντρο που έδινε" του Σελ Σιλβερστάιν. Ένα διαχρονικό παραμύθι που συγκινεί τους ανθρώπους κάθε ηλικίας. Ακολούθησε χορός και τραγούδι: "Μήλο μου κόκκινο..."
Τέλος αρωμάτισαν τα παιδιά το κοινό με άρωμα μήλου και πρόσφεραν χυμό μήλου.
Συγχαρητήρια στα παιδιά!!!
Ευχαριστούμε την κα. Γεωργία Βινιάδου για τη μουσική στο αρμόνιο. Την κα. Βάσια Χατζηπέτρου που τα έμαθε το χορευτικό τραγούδι. Φυσικά την κα Μαρία Γκούμα, η οποία ξεκίνησε τις πρόβες του θεατρικού μας από το Φεβρουάριο.

Ευχαριστώ τον Θεό που έχω την ευλογία να δουλεύω με μικρά παιδιά

Η δασκάλα του Α3

Ακολουθούν φωτογραφίες της εκδήλωσης