E- twinning project

Περιγραφή Προγράμματος

E- twinning project

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Ε’ και Στ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν σ’ ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα e-twinning με άλλα 16 σχολεία από διάφορες χώρες της Ευρώπης. Ο τίτλος του προγράμματος ήταν “Exchanging Xmas Cards”, δηλαδή «Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων καρτών». Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν μ’ ενθουσιασμό δημιουργώντας μια πληθώρα καρτών τις οποίες, κατόπιν επιλογής, στείλαμε στ’ άλλα σχολεία. Συντονίστρια του προγράμματος στο σχολείο ήταν η καθ. Αγγλικών κα Λούβαρη Μαρία.

ΣΤΌΧΟΙ

The goals of this project are:
-Celebrate Christmas.
-Get to know other schools and students.
-Get to know another countries.
-Involve the students in a communicative activity.
-Be creative.

ΑΝΑΜΕΝΌΜΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΈΣΜΑΤΑ

This project promotes the contact of the students and the teachers with different people and countries. This will help the students to realize that they are not the only ones in this big world.

Μπορείτε να δείτε ένα μικρό video με κάποιες από τις δημιουργίες των μαθητών εδώ:

Xmas Cards 2015

Ο σχολικός πίνακας με τις κάρτες:

Αυτή είναι η ετικέτα ποιότητας του έργου:

Our e-twinning label