Ιστορικά στοιχεία ίδρυσης του Δημοτικού Σχο- λείου Λητής

Το παλιό σχολείο στη Λητή, βρίσκονταν στη θέση Μετόχι και σ? αυτό δίδασκαν δάσκαλοι και καλόγεροι.

Το πρώτο σχολείο χτίστηκε το 1894 στον αύλειο χώρο της εκκλησίας του Αγίου Αθανασίου. Αργότερα μάθημα γίνονταν σε διάφορα μέρη, όπως το παλιό Δημαρχείο (οντάς) ή στο σπίτι του Δασκάλου.

Το σημερινό Δημοτικό Σχολείο Λητής θεμελιώθηκε το 1926 και δεν είναι ξεκάθαρο πότε άρχισε η πλήρης λειτουργία του. Από το 1931 λειτούργησε ενδεχομένως μερικώς.

Μέχρι το 1940 το κτίριο που στεγάζει το Δημοτικό Σχολείο Λητής ήταν ασοβάτιστο από μέσα. Από το 1941 έως το 1944 το επισκεύασαν οι Γερμανοί κατακτητές εσωτερικά (το σοβάτισαν) και έκλεισαν τα μεγάλα του παράθυρα μετατρέποντας τα σε μικρότερα. Το χρησιμοποίησαν δε στα χρόνια της Κατοχής ως αρχηγείο.

Όταν έφυγαν οι κατακτητές στις 27 Οκτωβρίου 1944, ξαναξεκίνησε η λειτουργία του ως σχολείου. Στο διάστημα 1952-1955 τα παράθυρα επανήλθαν στις αρχικές τους διαστάσεις και το σχολείο απέκτησε την σημερινή του μορφή.