«Η διατροφή μας», Β? τάξη, σχ. έτος 2013-14

Η Β? τάξη κατά το έτος 2013-14 ασχολήθηκε με το πρόγραμμα: «Η διατροφή μας» στα πλαίσια του προγράμματος Comenius και της ευέλικτης ζώνης.

Κύριος στόχος να γνωρίσουν οι μαθητές της κατηγορίες τροφίμων και να μπορούν να διαλέγουν τις καταλληλότερες τροφές για την υγεία τους.

Οι μαθητές:

• διάβασαν βιβλία σχετικά με το θέμα
  • κατασκεύασαν την πυραμίδα της μεσογειακής διατροφής
  • ήρθαν σε επαφή με διατροφολόγο και οδοντίατρο κι ενημερώθηκαν για την αξία της μεσογειακής διατροφής και της καλής στοματικής υγιεινής
  • κατέγραψαν τις διατροφικές τους συνήθειες, μέσα από ερωτη- ματολόγια τα αποτελέσματα των οποίων με τη βοήθεια της υπεύθυνου των Τ.Π.Ε. παρουσιάστηκαν με ραβδογράμματα
  • δημιούργησαν το αλφαβητάρι της διατροφής
  • προχώρησαν επίσης στη δημιουργία λαχανόκηπου στην αυλή του σχολείου
  • επισκέφθηκαν το Ολυμπιακό Μουσείο και το κτήμα Μπαΐρη όπου συμμετείχαν στην παραγωγική διαδικασία του σιταριού, έπαιξαν παιχνίδια με την πυραμίδα της διατροφής και έφτιαξαν συνταγές.

• Επίσης, έγινε χρήση της διαθεματικότητας και στη διδακτική ώρα της μουσικής τραγούδησαν παραδοσιακά τραγούδια με φρούτα και λαχανικά («Μήλο μου κόκκινο», «Λεμονιά»).