«ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ», Γ? τάξη, σχ. έτος 2013-14

Η Γ΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2013-14 ασχολήθηκε με το πρόγραμμα «Ανακύκλωση» στα πλαίσια του προγράμματος Comenius και της ευέλικτης ζώνης.

Κύριος στόχος ήταν να ευαισθητοποιηθούν οι μαθητές μας ως προς την αναπαραγωγή νέων αντικειμένων από ανακυκλώσιμα υλικά.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν, διάβασαν, ερεύνησαν και δραστηριο- ποιήθηκαν συλλέγοντας υλικά τα οποία στη συνέχεια τοποθέτησαν στον ανάλογο κάδο ανακύκλωσης (γυαλιού, χαρτιού, αλουμινίου). Κατασκεύασαν διακοσμητικά λουλούδια από πλαστικά μπουκάλια, δέντρα από χαρτοσακούλες, ανεμόμυλους, σπίτια, πολυκατοικίες, κάδρα, γυναικείες φιγούρες από ρολά χαρτιού. Από αλουμινόκουτα φτιάξανε ανθρώπινες φιγούρες και ζώα. Κάστρα από χαρτόκουτα, ηλιακό λεωφορείο και αρλεκίνους από «άχρηστα» υλικά.

Παρακολούθησαν ένα DVD που αφορούσε την ενημέρωση των παιδιών πάνω στην ανακύκλωση και τις θετικές συνέπειές της στο περιβάλλον.

Οι μαθητές απαντήσανε σε ερωτηματολόγια και ανέπτυξαν τεκμηριωμένα την άποψή τους σχετικά με τα θέματα που ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια του προγράμματος.