«Νερό: Πηγή ζωής», Δ? τάξη, σχ. έτος 2013-14

Τα τμήματα Δ1 και Δ2 συνεργαστήκαμε στην υλοποίηση του περιβαλλοντικού προγράμματος «Νερό: Πηγή ζωής».

Αρχικά επισκεφτήκαμε το Λαογραφικό και Εθνολογικό μουσείο Μακεδονίας και Θράκης, όπου γνωρίσαμε μηχανές που χρησιμοποιούσαν τα παλιότερα χρόνια οι οποίες κινούνταν με τη δύναμη του νερού (νερόμυλους, νεροπρίονα, υδροκίνητο εργαστήρι μάλλινων ρούχων κ. ά).

periv d1 1

Κατά την ενασχόλησή μας στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς φτιάξαμε κόμικς με θέμα το νερό, γράψαμε σχηματοποιήματα, δημιουργήσαμε παραμύθια που τα δραματοποιήσαμε, ζωγραφίσαμε το νερό ως «πηγή ζωής», ασχοληθήκαμε με ερωτηματολόγια, συμπληρώσαμε σταυρόλεξα και κρυπτόλεξα, κάναμε πειράματα με το νερό, δημιουργήσαμε αφίσες και εντοπίσαμε τρόπους για εξοικονόμηση του νερού.

Κλείσαμε το πρόγραμμά μας με μια επίσκεψη στο Εργαστήρι Περιβαλλοντικής Ευαισθητοποίησης «Βίωσε και επιβίωσε» στα Βρασνά. Εκεί παρακολουθήσαμε βίντεο για το νερό, γράψαμε παροιμίες , γνωρίσαμε μύθους, ζωγραφίσαμε παίξαμε παιχνίδια και στο τέλος περιπλανηθήκαμε στις φυσικές πηγές του χωριού.