«Οδοιπορικό στα Γιάννενα από το χθες στο σήμερα», ΣΤ? τάξη, σχ. έτος 2013-14

Η ΣΤ΄ τάξη κατά το σχολικό έτος 2013-14 ασχολήθηκε με το θέμα «Οδοιπορικό στα Γιάννενα από το χθες στο σήμερα».

Οι μαθητές μάζεψαν υλικό σχετικά με ιστορικά στοιχεία, ήθη και έθιμα, σημαντικές περιοχές του νομού, μουσεία, επαγγέλματα, τοπικές φορεσιές κ.α., το οποίο στη συνέχεια έπειτα από την αξιολόγηση και επεξεργασία του, ανάρτησαν σε μορφή κολάζ στο σχολείο.

Επίσης κατασκεύασαν μακέτα του κάστρου των Ιωαννίνων, παρουσιάζοντας σημαντικά ιστορικά κτήρια (Φετιχιέ Τζαμί ? Τάφος του Αλή Πασά, Βυζαντινό Μουσείο, Εκκλησία Αγίων Αναργύρων, Πυριτιδαποθήκη και τέλος το Τζαμί Ασλάν Πασά) και κατοικίες τμήματος της πόλης που βρίσκονται στο εσωτερικό του κάστρου.

Τα παιδιά απεικόνισαν σε φιγούρες από μακετόχαρτο τις Γιαννιώτικες παραδοσιακές φορεσιές (δύο γυναικείες και μία αντρική).

Τέλος με αφορμή το Οδοιπορικό στα Γιάννενα, πραγματο- ποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη σε περιοχές του νομού: Μουσείο Βρέλλη, Λίμνη Παμβώτιδα, Μουσείο του Φώτη Ραπακούση στο νησάκι, Σπήλαιο Περάματος και ξενάγησης στα στενά του Ιστορικού κέντρου ? Κάστρου των Ιωαννίνων.