«Ταξιδεύοντας σε 5 ηπείρους με ένα αερόστατο», τμήματα Δ2 και Ε2, σχ. έτος 2013-14

Στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς εκπονήθηκε από τους μαθητές του Δ2 και Ε2 του σχολείου μας το πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο «ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΕ 5 ΗΠΕΙΡΟΥΣ ΜΕ ΕΝΑ ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ».

Με κέφι, χαρά, ενθουσιασμό και διάθεση για δημιουργία, μέσα από τις σχολικές μας αίθουσες, ανοίξαμε παράθυρα με θέα χώρες από διάφορα μέρη του κόσμου.

Προσπαθήσαμε να αντιληφθούμε τον τρόπο ζωής και τις συνήθειες άλλων λαών, συνειδητοποιώντας τη μοναδικότητά τους και εκδηλώνοντας σεβασμό απέναντι σε ανθρώπους με διαφορετικές πολιτισμικές καταβολές.

Στην προσπάθειά μας να γνωρίσουμε και να κατανοήσουμε τον κόσμο μας, διαβάσαμε μύθους, ήθη και έθιμα άλλων λαών, κατασκευάσαμε κατοικίες, φτιάξαμε μάσκες, ενδυμασίες, κοσμήματα, εντοπίσαμε γεύσεις, ταξιδέψαμε με παραδοσιακές μουσικές και με παιχνίδια ανά τον κόσμο.

Αυτό που μας μάγεψε περισσότερο απ’ όλα ήταν η συναίσθηση δύο διαφορετικών όψεων. Κατανοήσαμε μεν τη διαφορετικότητα των λαών, αποκτήσαμε δε τη συναίσθηση της παγκόσμια πολιτισμικής κληρονομιάς μας. Νιώσαμε ότι είμαστε τόσο διαφορετικοί και τόσο ίδιοι ταυτόχρονα.

Εδώ μπορείτε να δείτε μερικές από τις κατασκευές και δημιουργίες των παιδιών:

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, οι μαθητές των τμημάτων Δ2 και Ε2 χρησιμοποιώντας κατάλληλο λογισμικό παρουσιάσεων, οργάνωσαν το υλικό που συγκεντρώθηκε από το Διαδίκτυο και έφτιαξαν τις παρακάτω παρουσιάσεις (οι εργασίες όλων των ομάδων ενοποιήθηκαν σε μία παρουσίαση ανά θεματική ενότητα):